Elektrický vítr

Jedním z největších hitů v automobilové branži jsou v současnosti hybridní vozidla. Málokdo chce zůstat pozadu, což platí i pro skupinu PSA, která představila hned několik modelů, prozatím však jen jako studie.

 Ty vycházejí z modelů Citroën C4, Peugeot 307 a oproti jiným hybridním plechovkám se vyznačují jednou zvláštností, elektromotory v nich nespolupracují s benzinovými jednotkami, ale s turbodiesely HDi. Pod kapotou mají motor 1.6 HDi s filtrem pevných částic FAP a systém stop & start (v sérii montován do Citroënů C3 a C2), který je zde doplněn o elektromotor s převodníkem, velkokapacitní baterie a elektronickou kontrolu. Přenos výkonu na kola probíhá přes převodovku s manuálním řazením.

 Technologie Hybride HDi umožňuje obnovování energie během zpomalování nebo brzdění vozu, stoprocentní využití elektrické energie bez znečisťujících emisí a zvýšeného hluku v městském provozu až do rychlosti 50 km/hod., standardní využívání elektrické energie v tzv. modu ZEV a zlepšení akcelerace na silnicích až o 35 % proti srovnatelným motorům. Vedle snahy o co nejnižší emise je dalším důležitým faktorem při vývoji hybridů také spotřeba.  Automobily od PSA se v průměru pohybují kolem 3,4 l nafty na 100 km a emise CO2 dosahují hodnoty jen 90 g na 1 kilometr! Tyto výsledky jsou v současnosti o 25 % lepší než u podobných vozů s benzinovým hybridním systémem, konkrétně o 1 litr paliva na 100 km ve smíšeném provozu. Jestli se chystáte vyrazit k nejbližšímu dealerovi Citroënu nebo Peugeotu podepsat předběžnou objednávku, tak můžete zůstat tam, kde jste, protože PSA má v plánu první vozy s tímto pohonem uvést na trh až v roce 2010. Důvodem pro tento rok je vývoj dostupných technologií a přijatelných cen. V současnosti by byl rozdíl v ceně modelů HDi a Hybride HDi příliš velký na to, abyste ho akceptovali.

 

Zdroj: www.motorcar.cz

Nemůžete najít vhodnou pojišťovnu pro pojištění vozidla? Pomůže Vám povinné ručení srovnání.


Naše autovrakoviště najdete ve Vojkově, cca 0,5 km za Říčany u Prahy, po pravé straně hlavní silnice ve směru na Kutnou Horu.

Kde nás najdete